Gravel w Szczawnicy: Przełęcz Żłobki w Beskidzie Sądeckim

Spis treści:

Szczawnica

Po śniadaniu wyrusz w trasę, przemierzając malownicze uliczki Szczawnicy. Twoim pierwszym celem jest Szlachtowa, miejscowość o bogatej historii łemkowskiej. Spacerując po tej wsi, natkniesz się na zachwycającą cerkiew, która jest świadectwem kultury i tradycji tego regionu. Cerkiew w Szlachtowej to prawdziwa perełka architektury drewnianej, która przyciąga turystów z całego kraju. W jej wnętrzu można poczuć ducha minionych czasów, a otaczający ją krajobraz dodaje jej uroku.

Jaworki

Następnie kieruj się w stronę Jaworek, niewielkiej, ale pełnej uroku miejscowości. Znajduje się tu wiele atrakcji, w tym Biała Woda – rezerwat przyrody z niezwykłymi formacjami skalnymi oraz malowniczym potokiem. W Jaworkach warto także odwiedzić miejscowe zagrody, gdzie można zobaczyć tradycyjne budownictwo i poznać życie mieszkańców tej malowniczej wsi.

Podjazd

W Jaworkach skręć w lewo przed odbiciem na Durbaszkę. Droga prowadzi stokówką, początkowo o nachyleniu 5%, które z czasem przechodzi w bardziej wymagające 8-12%. W trakcie podjazdu będziesz miał okazję podziwiać urokliwy potok oraz niesamowite widoki na Małe Pieniny i Tatry. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości, czeka Cię kilkukilometrowa trasa z jednym krótkim podjazdem pod zboczami Radziejowej, jednego z najwyższych wzniesień w Beskidzie Sądeckim. Z jej szczytu rozciąga się niesamowity widok na okoliczne góry i doliny, które tworzą krajobraz zapadający w pamięć na długo.

Radziejowa

Dla chętnych istnieje możliwość odbicia na Wieże na Radziejowej przez Małą Radziejową, skąd rozciąga się widok na cały Beskid Sądecki i okoliczne pasma górksie: Gorce, Tatry, Pieniny, Góry Lewockie i Czerwkawskie a w dali nawet Beskid Żywiecki i Wyspowy. Z Przełęczy Żłobki kierując się szlakiem czerwonym, po kilku metrach skręć w prawo w stokówkę, omijając Rogacze. Następnie, kierując się w stronę Czerwonego szlaku, gdzie masz dwie opcje: skręcić w prawo, aby skrócić trasę, lub skręcić w lewo w kierunku Szlaku Niebieskiego, prowadzącego do Przełęczy Gromadzkiej (Obidza). Znajduje się tu bacówka, w której można zasmakować regionalnych przysmaków i odpocząć po trudach wędrówki.

Eliaszówka

Dla najbardziej wytrwałych polecamy wycieczkę na wieżę widokową na Eliaszówce, jednym z najwyższych wzniesień w Beskidzie Sądeckim. Następnie czeka Cię przełęcz Rozdziele i zjazd przez rezerwat Biała Woda, gdzie możesz podziwiać unikalną florę i faunę tego miejsca. Kończąc trasę, wróć przez Szlachtową i Szczawnicę.

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to prawdziwy raj dla miłośników gór i przyrody. Jego malownicze krajobrazy, bogata historia i kultura oraz liczne atrakcje turystyczne przyciągają turystów z całego świata. Warto spędzić tu kilka dni, aby w pełni poczuć atmosferę tego miejsca i odkryć wszystkie jego uroki. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym turystą górskim, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, Beskid Sądecki na pewno Cię zachwyci.

Gravel

Planując trasę w Beskidzie Sądeckim, warto zabrać ze sobą rower gravel. Jego konstrukcja pozwala na pokonywanie zarówno asfaltowych dróg, jak i leśnych ścieżek czy kamienistych podjazdów. Szerokie opony zapewniają stabilność, a wygodna geometria ramy gwarantuje komfort jazdy na długich dystansach. Dzięki niemu można dotrzeć w miejsca, które są niedostępne dla zwykłych rowerów, i odkryć prawdziwe uroki Beskidu Sądeckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *