Pieniny

Apartamenty Magia Gór

30 kwietnia 2020

Brak komentarzy

MAŁE PIENINY – BEZPIECZNIE

 

Przejazd do Jaworek najlepiej Busikiem. Start szlakiem zielonym przez Wąwóz Homole dnem potoku Kamionka. Obserwujemy piękne otoczenie wapiennych ścian. Pamiętamy o bezpieczeństwie: nie zatrzymujemy się na dłużej pod skałami, omijamy śliskie kamienie. Wychodzimy na Dubantowską Polanę gdzie znajdują się Kamienne Księgi, legenda z nimi związana zapisana jest na pobliskiej tablicy. Tutaj jest idealne miejsce na odpoczynek. Po przerwie ruszamy w dalszą wędrówkę: z lewej mijamy Jemeriskowe Skały i oznakowane odejście na Bukowinki, skąd możemy wrócić do Jaworek. Wędrujemy w prawo, w kierunku widocznego szczytu – Wysokiej. Po około 10 min przechodzimy przez potok, po lewej widzimy sezonową bazę studencką. Teraz szlak zaczyna piąć się ostro pod górę. Idziemy odsłoniętym terenem – dobrze przemyślmy godzinę startu. W ciepły dzień bywa tu naprawdę gorąco. Wchodzimy do rezerwatu przyrody – Wysokie Skałki, na stromym podejściu z lewej dołącza szlak niebieski. Wychodzimy na przełęcz pod Wysoką. Jeszcze około 15 minut szlakiem w lewo i jesteśmy na szczycie. Wysoką zaliczamy do korony gór Polski. Roztacza się tu panorama na Góry Lewockie, Magurę Spiską, Tatry, Pieniny, Babią Górę, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki. Na początku schodzimy tym samym szlakiem, od przełęczy poruszamy się szlakiem niebieskim, który pokrywa się z granicą państwa. Idziemy w kierunku Szczawnicy. Po około 1/2h wychodzimy na otwartą przestrzeń i stąd już przez około 2h będziemy mieć piękne widoki, aż po Palenicę skąd zjedziemy wyciągiem krzesełkowym, bądź w 1/2h zejdziemy do Szczawnicy żółtym szlakiem. Jeśli mówimy o bezpieczeństwie na terenie Małych Pienin to musimy pamiętać jeszcze o dwóch rzeczach. 1. W otwartym terenie, wiosną i latem możemy być narażeni na burze. W Małych Pieninach znajdują się drogi, które prowadzą do miejscowości. Zaplanujmy wycieczkę z mapą, wyznaczmy sobie drogi ucieczki w razie niesprzyjających warunków. 2. Idziemy w terenie gdzie prowadzony jest wypas owiec. Możemy spotkać stada, w których jest po kilkaset tych zwierząt. Pięknie to wygląda w krajobrazie. Owiec pilnują psy nie zawsze w pobliżu są pasterze. Nie podchodźmy zbyt blisko – psy są w pracy mogą nas zaatakować, mocno musimy też rozważyć czy wziąć na tę wycieczkę ze sobą własnego psa jeśli z nim spędzamy wypoczynek. Bądźmy rozsądnymi turystami!

Jaworki – Wysoka szlak zielony, niebieski 1,45h – Szafranówka niebieski 2,30h – Szczawnica żółtym 45min. Możemy również zejść z Szafranówki szlakiem niebieskim przez schronisko Orlicę do Szczawnicy w 1h.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości i ok. 800 m długości. Znajduje się w Małych Pieninach. Jego nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły – co związane jest z kształtem doliny.
Wąwóz uważany jest za jeden z piękniejszych w Polsce, jego dnem płynie potok Kamionka tworząca atrakcyjne kaskady. jest atrakcyjny o każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź nas

Adres
ul. Główna 163
34-460 Szczawnica

Tel: 518 067 567
email: noclegi@magiagor.pl

www.magiagor.pl

 

O Nas

Apartamenty Magia Gór to miejsce stworzone dla miłośników przyrody i górskich wędrówek. Znajduje się tuż przy brzegu Dunajca, nieopodal Pienińskiego Parku Narodowego, którego panoramę można podziwiać z niektórych balkonów i tarasów. Istniejemy od 2019 roku, rozwijamy się i planujemy ciągle iść do góry, bo bez chodzenia w góry nie potrafimy funkcjonować.