Trzy Korony

Apartamenty Magia Gór – Noclegi w Szczawnicy, Pieniny – zapraszają na wycieczkę

Trzy Korony – Niesamowite Widoki w Małopolskich Pieninach

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę w Pieninach Środkowych, gdzie na szczyt Trzech Koron można dotrzeć różnymi szlakami. Na wysokości 982 m n.p.m. znajduje się platforma widokowa, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki i Słowację.

Najlepsze Trasy na Trzy Korony

  • Szlak z Krościenka nad Dunajcem: Najłatwiejsza i najpopularniejsza trasa na Trzy Korony. Możesz tam dotrzeć żółtym szlakiem przez Polanę Wyrobek i Przełęcz Szopka. Trasa ta jest doskonała dla początkujących, a spacer zajmuje około 5 godzin.
  • Szlak ze Sromowców Niżnych: Najkrótsza trasa na Trzy Korony, prowadząca przez Wąwóz Szopczański. To idealna opcja dla osób, które chcą szybko zdobyć szczyt.
  • Szlak z Czorsztyna: Najpiękniejsza trasa na Trzy Korony, biegnąca szlakiem niebieskim. To wspaniała okazja, by podziwiać malownicze widoki na trasie.

Przygotuj się na Wycieczkę

  • Pamiętaj, że szlaki prowadzą przez teren Pienińskiego Parku Narodowego. Zachowajmy odpowiedni szacunek dla przyrody i nie pozostawiajmy śmieci.
  • W sezonie wakacyjnym na szlakach może być dużo turystów. Wybierając się na wycieczkę, zaplanujmy dodatkowy czas na potencjalne zatory na szlaku.
  • Podczas wyprawy na Trzy Korony, przewiduj około 5 godzin na całą trasę.
  • Pieniny są doskonałe na górskie wycieczki. Wybierając szlak, weź pod uwagę także trasę przez Sokolicę, Czertezik i Sokolą Perć szlakiem niebieskim.
  • Warto skorzystać ze schroniska PTTK w Sromowcach Niżnych, które znajduje się na trasie.
  • Upewnij się, że wejście na platformę widokową Trzech Koron w sezonie jest płatne.

Przydatne Informacje o Trasie z Krościenka nad Dunajcem

Wyjeżdżając wcześnie rano z domu, można dotrzeć do Krościenka nad Dunajcem przed 6 rano, gdzie dostępny jest darmowy parking przed kościołem.

Wycieczka na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem mierzy 9.4 km z około 600 metrów podejścia. Zaleca się zarezerwować około 5 godzin na całą trasę.

Szlak żółty prowadzi przez Toporzysko do Pienińskiego Potoku. Następnie wychodzimy na Przełęcz Szopka (Chwała Bogu) przed ostatecznym podejściem na Trzy Korony.

Platforma Widokowa na Szczycie

Na szczycie Trzech Koron, na wysokości 982 m n.p.m., znajduje się platforma widokowa. Wjazd na nią jest płatny i kosztuje 6 złotych dla biletu normalnego i 3 złote dla biletu ulgowego.

Z platformy widokowej roztacza się niesamowity widok na Tatry, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, rzekę Dunajec i inne atrakcje. Warto zdobyć szczyt, aby podziwiać te zapierające dech w piersiach widoki.

Podsumowanie

Trasa na Trzy Korony w Pieninach to niezwykłe przeżycie dla miłośników górskich wycieczek. Wybierając się na szczyt, pamiętajmy o szacunku dla przyrody i innych turystów, by wszyscy mogli cieszyć się urokami Pienin. Przygotujmy się odpowiednio na wycieczkę, by bezpiecznie zdobyć szczyt i podziwiać zachwycające widoki z platformy widokowej na Trzech Koronach.

Zachęcamy również do odkrywania innych atrakcji Pienin i cieszenia się z przyrody tego pięknego regionu.

Zapraszamy do zapoznania się z urokami Pienin na wiosnę, lato, jesień, zimę.

 


ZIMA

Szlak odśnieżony, posypany piaskiem, ale to tylko moment, bo już mijamy ostatnie zabudowanie, metalowy krzyż. Droga staje się śliska, z drzew opada na nas śnieg. Wychodzimy na rozległe polany. Piękny stąd widok: na dolinę Dunajca, urokliwe Krościenko, część Gorców, pasmo Radziejowej i Szczawnicę. Idąc dalej wchodzimy do Pienińskiego Parku Narodowego, warto zatrzymać się przy tablicy informacyjnej po to, by jeszcze raz sprawdzić swój ekwipunek, ogrzać się herbatą i przeczytać regulamin. Park istnieje od 1932r, i warto pozostawić go w dobrym stanie kolejnym pokoleniom.

 

Zima w Pieninach to: szybko zapadający zmrok, śnieg, deszcz, wiatr, mróz, słoneczko, więc pod nogami bywa ślisko. Zima to też piękne widoki, mało turystów i wszechobecna cisza.

Po odpoczynku wędrujemy dalej.


WIOSNA. Polana Stolarzówka: świerki na środku budzącej się że snu zimowego polany, zalążki listków na bukach. Z prawej widok na górę Wdżar w Gorcach. Śpiew ptaków, krótkie podejście i miejsce zwane Bańków Gronik. Dochodzi tu szlak z Sokolicy. Czas na odpoczynek, może się zdarzyć, że z lasu na polanę wyjdzie łania – to tutaj częste. Idziemy dalej, trochę w dół aż do Pienińskiego Potoku. Z tablicy dowiemy się o młace eutroficznej, która się tutaj znajduje, a pośród niej turzyca prosowa /wygląda jak czupryna bagiennych stworów/. Może warto siąść i rozglądać się czy któryś nie wyjdzie? Albo lepiej nie – uciekajmy. Znowu idziemy pod górę, liście drzew jeszcze maleńkie, ale w lesie fioletowe dywany żywca gruczołowatego.

Wiosna w Pieninach? Ona tutaj się nie budzi, ona wybucha /kolorami i gatunkami roślin/. Zieleń, zieleń w każdym odcieniu.

Znajdujemy się już na Polanie Wyrobek: kilka ławek, rozgałęzienie szlaku przez Zamkową Górę na Trzy Korony, ale my wciąż idziemy żółtym.


LATO. Pachnie. Co to? Łąki pachną, a jak cudnie przy tym wyglądają: jaskry, storczyki, mieczyki, dzwonki, goryczki, koniczyny – kanonada kolorów! Zostańmy. Dochodzimy do przełęczy Szopka /Chwała Bogu/. Spotkacie straż Parku, może przewodnika, zapytajcie skąd ta nazwa. Tutaj obowiązkowo odpoczynek. Spotykamy szlak z Czorsztyna i Sromowiec Niżnych. Otwiera się nam panorama na Tatry.

Lato w Pieninach? Kolorowe łąki, cudne zapachy, cieplutko, dużo turystów, popołudniowe burze i przyjemne wieczory po burzach.

Ostatnie podejście szlakiem niebieskim.


JESIEŃ. Błoto, miejscami śliskie kamienie, słońce błyszczy w pajęczynach, drewniana wiata i Polana Pieniny a na niej zeschnięty ostrożeń głowacz. Jeszcze tylko kawałek. Ławki, kasa, metalowy pomost i…już. Kolory! Żółty, czerwony, brązowy, pomarańczowy, we wszystkich odcieniach. Tatry, w dole Dunajec, miejscowości pienińskie i góry – wszędzie.

Jesień? Piękne kolory drzew, mgły w dolinach, krajobrazy zapierające dech w piersiach. I to już wszystko…teraz tylko zejść jednym z wariantów. My schodzimy stromo niebieskim szlakiem przez Zamkową Górę, polanę Wyrobek i dalej do Krościenka szlakiem żółtym jak podchodziliśmy.

Krościenko nad Dunajcem – tablice informacyjne przy wejściu do PPN 1/2h – Bańków Groń 10min – Pieniński Potok 5min – Polana Wyrobek 10min – Chwała Bogu 10min – Trzy Korony 1/2h + odpoczynki.